A klímaváltozás, és az azzal járó globális felmelegedés olyan probléma, melynek megoldása kulcsfontosságú a jövőnk szempontjából. Ezért fontos, hogy a mindennapi életünkbe is igyekezzünk beépíteni azokat a környezettudatos elemeket, amelyek kevésbé terhelik a természetet. Mutatunk néhány példát arra, hogyan építkezhetsz zöldebben!
Mi a zöld építészet?
A zöld építészet olyan tervezési és építési gyakorlatokat jelent, melynek középpontjában a természetvédelem áll. Célja környezetünk terhelésének minimalizálása, az energiahatékonyság fokozása (például megújuló energiaforrásokkal), és egy egészséges, fenntartható otthon megteremtése. Utóbbi azért is jelentős, mivel a megfelelő szellőzés, a természetes fény és a környezetbarát anyagok használata pozitív hatással van az emberek fizikai és mentális egészségére, ami javítja a komfortérzetet is.
Környezetbarát építkezési módszerek
1. Víztakarékosság
Vizeink védelme az egyik legfontosabb aspektusa a környezetvédelemnek, hiszen a felmelegedés miatt jelentősen megfogyatkozhatnak készleteink a közeljövőben. A víztakarékosság elősegítésére számos módszer létezik, melyeket érdemes figyelembe venni a tervezés során. Ilyenek például az alacsony vízfogyasztású csapok és zuhanyfejek, az esővízgyűjtő-rendszerek, az energia-és víztakarékos mosógépek és mosogatógépek, valamint kert esetén a megfelelő öntözőrendszerek.
2. Hőszigetelés
Jelentősen csökkenthető az épületekben lévő hőáramlás, amennyiben minőségi anyagokat és technikákat alkalmazol otthonod kialakítása során. A legjobb eredmény érdekében nem csupán a falak szigetelésére kell odafigyelnünk: a tető, a padló, az ajtók és a nyílászárók is megkövetelik a szakszerű kialakítást a kívánt hőmérséklet megtartásához. Akár hűvösebb, akár melegebb éghajlaton építkezel, a megfelelő hőszigetelés elengedhetetlen az energiahatékonyság, a kényelem és a fenntarthatóság szempontjából.
3. Megújuló energiaforrások
A megújuló energiaforrások olyan természetes készletek, amelyek folyamatosan rendelkezésünkre állnak és amelyek használata nem jár tartalékaik kimerülésével. Építkezés során vegyük figyelembe területünk adottságait a legmegfelelőbb választás érdekében. A napelem, valamint a napkollektor például kiváló választás abban az esetben, ha elegendő napfény éri otthonod, míg a kisebb szélturbinák a szélesebb helyiségekben praktikusak.
Fenntartható anyagok
A fenntartható anyagok kategóriájába olyan anyagok sorolhatóak, melyek gyártása során kevesebb nyersanyagot, energiát és vizet használnak fel, élettartamuk hosszabb, emiatt pedig kevesebb hulladékot termelnek. A fenntartható építőanyagokat az alábbi két kategóriába sorolhatjuk
1. Természetes anyagok
A természetes anyagok közé tartozik például a parafa, a kő, a fémek és a bambusz is. Előállításuk kevésbé terheli a környezetet, mint mesterséges társaik, mégis kiválóan ellátják feladatukat. Ezenkívül legtöbbször biológiailag lebomlanak, ami csökkenti a hulladék mennyiségét. Esztétikai és egészségügyi szempontból is megfontolandó ezen anyagok használata, hiszen barátságosabb, nyugodtabb hangulatot kölcsönöznek, valamint javítják a légminőséget és mérsékelhetik a penészképződést.
2. Mesterséges anyagok
Nem kell tartanunk a mesterséges építőanyagoktól sem, amennyiben megfelelő minőségben és ökológiailag nem megterhelően állítják elő azokat. Gondoltad volna, hogy az újrahasznosításnak az építőiparban is hatalmas szerepe van? A műanyag, a beton, a fémek, vagy az üveg egytől egyig alkalmasak többszöri felhasználásra, ami rendkívül pénztárcabaráttá teszi őket. A mesterséges anyagok esetében érdemes tehát mind gazdasági, mind környezetvédelmi szempontból dönteni a kiválasztás során.
A zöld építészet nem csupán környezetvédelmi okokból megfontolandó, hanem hosszútávon költséghatékonyabb és kényelmesebb is. Tudatos választásainkkal nemcsak a jelenlegi generációk, hanem a jövő generációk jólétéért is tehetünk, és hozzájárulhatunk bolygónk védelméhez is.
Fontos számodra bolygónk védelme? Ebben hasonlítunk! Amennyiben érdekel, miképp zajlik nálunk a környezetbarát generálkivitelezés, lépj velünk kapcsolatba!